Steroid İle Birlikte Alınmaması Gereken İlaçlar Nelerdir? Previous item Steroid Kullanmadan Önce... Next item Steroid Enjeksiyon Yapımı...

Steroid İle Birlikte Alınmaması Gereken İlaçlar Nelerdir?

Bazı ilaçları alırken steroid ile birlikte alınmaması gereken ilaçlar farklı bir takım bazı yiyecekleri tüketmek sağlığınızı tehlikeye atabilir. Yalnız kullanılan ​​​​​​bu ilacı almak isteyenler kullanırken hangi yiyeceklerden ve besinlerden direk kaçınmalıyız?

Bronşiyal Spazmolitikler

Özellikle bronşit, astım ve diğer akciğer hastalıklarının ve olabilme şüphesi taşıyan kişilerin tedavisinde kullanılır. Albuterol ve teofilin içeren bu ilaçlar doğrudan sinir sistemini tetiklediği için direk kafeinle birlikte kullanılmamalıdır. Kafein tüketimi özellikle teofilinin toksisitesini fazlasıyla arttırır. Yalnız bu ilaçları doğrudan kullanırken biyoyararlanımı arttırmamak için yediğiniz yağlı yiyecekleri azaltmak gerekir.

Anti-Aritmik İlaçlar

Kalp yetmezliği olan hastalarda kullanılır. Digoksin bulunduran anti-aritmik ilaçlar alırken meyan kökünden uzak durmalısınız. Doğrudan ikisi bir araya geldiğinde direk kalp atışlarında sorunlar ortaya çıkabilir ve hatta anında kalbiniz durabilir. Meyan kökü şekerlemelerde, birada ve pastalarda bulunur. Kepek gibi diyetteyken yenilen lifler de ilacın verimliliğini azaltabilir. Bu yüzden yemekten iki saat önce veya sonra kullanmak faydalı olacaktır.

Kötü Kolesterol Seviyesini Düşüren İlaçlar

Şekerli diyabet, obezite, damar ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Greyfurt ise ilaç emiliminde keskin bir şekilde artışa neden olarak fazla doz etkisi ve farklı yan etkilere neden olabilir. Greyfurt suyuyla alınan veya bir tablet suyla alınan ilaç yirmi tablet etkisi yaratabilir. Bu durum diğer tüm turunçgiller için de geçerlidir.

Kan Sulandırıcı İlaçlar

Bu ilaç kan pıhtılaşmasını önleyebilmek amaçlı kullanılır. Bu ilacı alanların kan sulandırıcı hapları kullanırken kızılcık, zencefil sarımsak ile acı biber, zerdeçal ve tarçın gibi bazı baharatların kullanımını sınırlandırmalısınız. Varfarinle birlikte bir araya geldiğinizde kanınızı çok sulandıracak bu yiyecekler kanamaya sebep olabilir. Bir diğer yandan K vitamini de doğrudan bu tip ilaçların etkisini azaltır. Şalgam, ıspanak, brokoli ve lahana K vitamini içerisinde barındıran bazı yiyeceklerdir.

Tiroit Hormonu İlaçları

Tiroitleri oldukça az çalışan kişilere hormon desteklemesi için verilir. Levotiroksin bulunduran ilaçları kullanırken kestane, lig ve soya tüketimini sınırlandırmalısınız. Soya ilacın emilimini yavaşlatırlen, kestane ve lifli gıdalar ise benzer bir etki yaratır.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Mesaj gönder
1
Yardımamı ihtiyacınız var?
Uzman kadromuz 7/24 sorularınızı cevaplamak için whatsapp destek hattında beklemektedir. Ürün sipariş etmek için lütfen site üzerinden işlem yapınız.