Anabolik Steroid İçerisindeki Yararlı Maddeler

Anabolik steroid Anabolik steroid yaşantımıza ilk defa 1930 yıllarında girerek zamanla sentezlenmiş olan bir maddedir. Günümüzde halen kullanılmaya devam eden anabolik steroidler kemik gelişimi, erkek ergenliğini uyarmak ve kanser gibi daha birçok kronik rahatsızlıkların tedavilerinde de kullanımı sağlanan maddelerdir. Bunların dışında sadece hastalık veya tedaviler için kullanımı sağlanmıyor; bunların dışında da geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Ayrıca gelişmesi durmuş olan vücudun vücut gelişiminde ya da atletik sporlarla uğraşan ve başka sporlarla uğraşan insanlar anabolik steroidleri vücutlarının performansını geliştirmek amacıyla kullanabiliyor. Hastalıkların tedavisi ve vücut gelişiminin devam etmesini sağlamak gibi iyi yönde etkileri olan anabolik steroidlerin kötü yanları da var. Bu kötü yanlar bazen hayatınıza ciddi anlamda etki edebilir. Mesela anabolik steroidlerin kötü yanlarına örnekler verecek olursak bu kötü yanlara; karaciğer hasarı kolesterol seviyesinde ciddi ve zararlı değişmeler, kalp kası hasarları, hipertansiyon gibi örnekler verebiliriz.

Anabolik Steroid Özellikleri

Anabolik steroidler ya da halk dilinde sadece steroidler olarak adlandırılan, insan vücudunda testosteron veya daha etkin formu olan temel erkeklik hormonları olarak bilinen dihidrotestosteron etkilerini birebir olarak taklit eden ilaçlara verilen isimdir. Anabolik steroidler hücrelerde protein sentezini üst düzeye çıkararak dokuların gelişimini uyarır. Anabolik steroidler genel olarak çoğunlukta bulunan kas dokusunda daha belirgindir.

Kas dokusunda fazlaca etkili olan bu anabolik steroidler sadece kas dokularına etki etmez. Anabolik steroidler kullanımı sağlandığı andan olmasa da zamanla kullanan kişilerin sesinde kalınlaşma, testislerde büyüme ve vücudunuzdaki kıllarda artışa yol açar. Bunlar erkeksi özellikler olarak da bilinir. Anabolik steroidler bu erkeksi özellikleri yani erkeksi sekonder seks karakteristiklerini geliştirmeye açık olan androjenik ve virilizan özelliklerine de sahiptir.

Anabolik Steroid İçerisindeki Yararlı Maddeler

Anabolik steroidlerin ne olduğunu, yararlarını ve zararlarını öğrendiğimize göre sıra geldi anabolik steroidlerin içindeki yararlı maddelere. Steroidler birbirinden farklı ciddi hastalıklar için kullanılabilen bir maddedir. Bu yüzden de içeriğinde vücudunuza dost olan içeriği de vardır.

Anabolik steroidlerin içerdiği yararlı maddeler şunlardır;

  • Amino asistler
  • Vitaminler
  • Mineraller
  • Bitkiler ( bazılarında bulunur )
  • Enzimler
  • Metabolitler
  • Kreatin
  • Alfa-lipoik asit
  • Koenzim Q10
  • Glukozamin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Mesaj gönder
1
Yardımamı ihtiyacınız var?
Uzman kadromuz 7/24 sorularınızı cevaplamak için whatsapp destek hattında beklemektedir. Ürün sipariş etmek için lütfen site üzerinden işlem yapınız.